تفاوت مبرد های کولر گازی و یخچال

مبردهایی که در یخچال و کولر گازی استفاده می شوند چه تفاوت هایی دارند؟

با شروع قرن بیستم استفاده از یخچال و کولر گازی به شدت رشد کرد. همه ما در مورد اثرات سوء گازهایی نظیر CFC و یا کلروفلوئوروکربن بر محیط زیست و لایه اوزون شنیده ایم. در سال های 1990 به بعد نیز که استفاده از کولر گازی و یخچال نیز رشد می کرد کارشناسان محیط زیست سعی داشتند تا جامعه را از اثرات زیان بار این نوع گازها مطلع کنند. با آگاه شدن مردم و افزایش میزان تقاضا جهت خرید کولر گازی و انواع یخچال و فریزر، توجه بیشتری به این مساله شد که کالایی که تصمیم به خرید آن گرفته شده است؛ آیا دارای مبردی می باشد که سازگار با محیط زیست باشد یا برای محیط زیست و لایه اوزون تهدید محسوب می شود؟

در دوره فعلی تقریبا استفاده از مبردهای دارای گازهای مخرب و زیان بار برای محیط زیست در انواع یخچال، فریزر و کولر گازی کنترل شده و صرفا از مبردهای گازی استفاده می شود که تهدیدی برای محیط زیست نباشند و سازگار با آن باشند.

در این مقاله که توسط گروه پشتیبانی فنی فروشگاه کولر گازی بانه تهیه شده؛ سعی بر آن است که به بررسی انواع مبردهایی بپردازد که در کالاهایی نظیر یخچال، فریزر و کولر گازی به کار می روند.

مبرد گازی چیست؟

مایع مورد استفاده درون کولر گازی، یخچال و فریزر که گرمای محیط اتاق (کولر گازی) و یا فضای داخلی یخچال و فریزر را گرفته و به خارج از محیط منتقل می کند را مبرد می گویند.

مبرد به صورت پیوسته از حالت مایع ب گاز و بلعکس در حال تغییر است. چنانچه مبرد گرما دریافت کند به صورت گاز تغییر حالت داده و اگر کمپرسور آن را فشرده کند از حالت گاز به مایع تبدیل خواهد شد.

مایعات متفاوتی را می توان به عنوان مبرد به کار برد. اما در عصر حاضر پرطرفدارترین مبرد CFC ها می باشند.

چند نکته اساسی در مورد انتخاب مبرد مناسب:

  • خاصیت ترمودینامیکی متعادل
  • ضد فرسایشی بودن
  • ایمنی (سمی و قابل اشتعال نباشد).

انواع مبرد: قدیمی و جدید

رایج تریم مبرد استفاده شده در گذشته یک نوع CFC موسوم به فریون بوده است. در واقع فریون عنوان تجاری مبرد R-12 بوده است. این نام توسط دیوپوت برای R-12 انتخاب شد. در خلال سالهای 1990 تا 2000 به جای استفاده از CFS ها، از hydrochlorofluorocarbon ها که اختصارا HCFC ها خوانده می شدند استفاده می شد. عام ترین نوع آن ها R-22 بود و تا کنون نیز استفاده از آن رواج دارد. در حال حاضر حدود نیمی از کولر گازی های موجود در ایران نیز از HCFC ها به عنوان مبرد استفاده برده اند.

در مجموع HCFC ها نسبت به CFC کیفیت مطلوب تری دارند ولی با اینجال به دلیل دارا بودن کلروین اثرات مخربی بر محیط زیست دارند. بنا بر برنامه ریزی های انجام شده، تا سال 2030 میبایست استفاده از HCFC ها به صفر برسد. تولیدکنندگان مبرد دیگری را با نام Hydro Fluro Carbons و یا اختصارا HFC ایجاد کرده اند که این امر با هدف حذف کلروین انجام گرفته است. با وجود اینکه HFCها باعث گرم شدن  زمین می گردند اما مزیتی که دارند این است که باعث تخریب و آسیب لایه اوزون نمی شوند.

رایج ترین HFC  که در کولر گازی استفاده می شود R-410A می باشد. R-410A نسبت به R-22 زیان کمتری به لایه اوزون می رساند و بازده انرژی بیشتر دارد ولی همچنان این نوع نیز سبب گرم شدن زمین می گردد.

در حال حاضر HFC هایی که بیشتر به عنوان مبرد به کار می روند: عبارتند از R-32 در کولرهای گازی و R-134A در انواع یخچال و فریزر.

به صورت تخمینی میتوان گفت که در 20 الی 30 درصد کولرگازی های ایران از HFC استفاده شده است.

R-32 نیز از لحاظ گرم کردن زمین بهتر از  R-410A می باشد با این وجود آن هم همچنان از گروه HFC هاست.

کدام مبردها سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند؟

تاثیر گرم کنندگی مبردها بر زمین

مبرد

گرم کنندگی بالقوه

میزان آسیب به لایه اوزون

R-22

1810

متوسط

R-410A

2088

بی خطر

R-32

675

بی خطر

R-134A

1430

بی خطر

R-290

3

بی خطر

R-600A

3

بی خطر

 

نتیجه گیری

اگر شما یک فرد مسول در برابر محیط زیست خود و سایر افراد هستید و اگر میزان بازده انرژی کالایی که میخرید برایتان اهمیت دارد و همچنین اگر آسیب های محیط زیستی نظیر تخریب لایه اوزون و گرم شدن کره زمین برایتان مهم است؛ جهت خرید انواع یخچال، یخچالی را انتخاب نمایید که مبرد آنR-600A است و اگر قصد خرید کولر گازی دارید؛ کولرهای گازی را انتخاب نمایید که در آن ها از مبرد R-200 استفاده شده باشد؛ که کولرهای گازی با مبرد R-200 در مدل های متنوع در فروشگاه کولر گازی بانه موجود و آماده عرضه می باشد. و این را بدانیم که هر چه تقاضا برای کالاهایی با مبرد مناسب بیشتر شود؛ تولیدکنندگان زودتر ملزم به استفاده از آن ها در تولیدات خود خواهند شد. در این حالت می توانیم با استاندارهای به روز دنیا و همچنین توسعه فناوری، از مبردهایی با کیفیت بالاتر در کالاها بهره مند شویم.

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

نحوه پایین مصرف برق در کولر گازی

خرید کولر گازی میتسوبیشی 2018 اینورتر

خرید کولر گازی گری 2018 اینورتر

خرید کولر گازی جنرال 2018 اینورتر

عمده فروشی ها