گرمایش و سرمایش کولر گازی

نحوه گرمایش و سرمایش در کولر گازی

با توجه به نیاز بازار تولید کنندگان نسل جدید کولر گازی هارا در قالب کولر گازی های هوشمند و نیمه هوشمند تولید کرده و به بازار عرضه کردند این نوع کولر گازی ها در دو حالت سرمایش و گرمایش تولید می شوند که بنا به فصل های مختلف میتوان از آن ها استفاده کرد.شاید برای خیلی از شما این سوال مطرح باشد که چگونه ممکن است کولر گازی دارای حالت گرمادهی باشد .//تهیه شده در سایت فروشگاه کولر گازی بانه.

 فرق کولرگازی اینورتر وی(Inverter V) با کولرهای دی.سی اینورتر(DC Inverter)

در این مطلب در نظر داریم نحوه عملکرد کولر گازی در حالت سرمایش و گرمایش را توضیح دهیم. البته در نظر داشته باشید که برای فهمیدن این موضوع ابتدا باید مطلب اجزاء تشکیل دهنده کولر گازی را خوانده باشید تا بتوانید به راحتی نحوه عملکرد آن را متوجه شوید.         

نحوه پایین مصرف برق در کولر گازی

ارور های کولر گازی اجنرال

                                                                         گرمایش و سرمایش کولر گازی

کندانسورچیست:

از تعدادی صفحات آلمینیومی و لوله های مسی تشکیل شده.بعد از اینکه کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور در یافت میکند آن را با فشار به سمت کندانسور هدایت میکند.وظیفه کندانسور جذب گرما در حالت سرمایش و انتقال آن به محیط خارجی میباشد.سیستم کندانسور در پنل خارجی قرار دارد .در نظر داشته باشید که ممکن است جنس لوله های کندانسور از فلزات دیگری باشد که لوله های مسی با کیفیت و عمر بیشتری میباشد.

اواپراتورچیست:

اوپراتور همانند کندانسور از لوله های مسی و صفحات آلمینیومی تشکیل شده است .ولی با این تفاوت که وظیفه اپراتور این است که هوای درون اتاق که از قسمت فوقانی پنل وارد اواپراتور شده را دریافت و به کمپرسور هدایت میکند.این نکته را در نظر داشته باشید این نحوه عملکر اسپلیت میباشد.زیرا نحوه عملکرد اوپراتور در کولر گازی های پنجره ای و سقفی متقاوت میباشد.

سرمایش در کولر گازی:

هوای خنکی که از پنل کولر گازی به محیط دمیده میشود حاصل فرآیندی است که روی گاز مبرد انجام میشود به این صورت که گاز ابتدا از اوپراتور توسط کمپرسور مکش میشود و توسط آن فشرده شده و به حالت مایع در می آید سپس توسط فن از کمپرسور به سمت کندانسور دمیده میشود.

زمانیکه گاز در فضای کندانسور  قرار میگیرد با تاثیر گرفتن از دمای محیط ،مجددا تبدیل به گاز شده و سرد میشود.و طبعا سرمای خود را به لوله های کندانسور منتقل میکند.حالا لوله های کندانسور سرد شده است . باتوجه به این که فن پنل کولر گازی در مجاور لوله های اواپراتر است،وقتی فن کار میکند سرمای لوله های اپراتور را به داخل محیط هدایت میکند و باعث سرد شدن اتاق می شود.در حین اینکه فن سرما دهی را انجام میدهد کمپرسور هوای گرم را مکش میکند و دائما این سیکل در حال انجام است.

دلایل کم شدن خنک کنندگی کولر گازی

گرمایش در کولر گازی:

عملکرد کولر گازی در حالت گرمایش شبیه به عملکرد آن در حالت سرمایش است.فقط با این تفاوت که گاز از طریق یک شیر چهار طرفه مستقیما به سمت اواپراتور هدایت شده(لوله مویی حذف میشود) لوله های کندانسور را گرم میکند.

در حالت گرمایش سیکل فوق از طریق یک شیر چهارطرفه تغییر نموده و گاز مبرد گرم شده در کمپرسور، مستقیما به سمت اواپراتور رفته و در آنجا با از دست دادن گرمای خود باعث گرم شدن لوله های اواپراتور و در نتیجه گرم شدن محیط می شود.

 

عمده فروشی ها